Kui soovid tarbida tubakat, siis vali nikotiinipadjad üle suitsetamise


Nikotiinipadi ehk snus on niiske mokatubakas, mida müüakse teekotist väiksema padjakese vormis, mille peamiseks koostisosaks on jahvatatud tubakas ja sool. Snus – niiske, suitsuvaba, kääritamata, pastöriseeritud pulbriline tubakas on teinud Ameerikas ja Euroopas turule tagasituleku tänu teaduse õnnistusele. Uuringud on näidanud, et inimestel, kes ei saa (või ei kavatse) suitsetamisest loobuda, on snusile üleminekul tervisele palju vähem kahjulikku mõju.

Mis on snus?

Niktotiinipadi sisaldab endas valkjat asendusaine, mille põhikoostisosa on nikotiin. Tootjad võivad padja maitse parandamiseks kasutada ka toidukvaliteediga suitsuaroomimaitseaineid, ürte või lillelisi maitseaineid ning ühe padja nikotiinisisaldus varieerub bränditi.

Kust see pärineb?

Lühidalt öeldes 18. sajandi Rootsist. Snus on võrdlemisi populaarne Rootsis ja Norras, kuid nüüd on toode saadaval ka USA-s, Indias, Euroopas jmt piirkondades.

Kuidas inimesed snusi kasutavad?

Asetades see ülemise huule alla, otse hammaste kõrvale. Limaskest imab kiiresti nikotiini ning selle vabanemine sõltub sülje kogusest suus. Soovi korral on seda samuti võimalik närida nagu tubakat ilma välja sülitamata.

Nikotiinipadjakeste mõju

Snusi kasutamise pikaajaliste mõjude paremaks mõistmiseks tuleb teha täielik analüüs ühiskonna kohta, kes on selle kasutuse võtnud, ja selle mõju elanikkonnale. Maailmas tarbitakse enim nikotiinipatju Rootsis ning seetõttu on seal maailma madalaim suitsetamise tase, eriti noorte seas. Pouchy.eu sortimendist leitavad tooted nagu näiteks LYFT nikotiinipadjad suudavad kiirelt nikotiini vereringesse toimetada ning muudavad seega tarbimise võrdlemisi rahuldust tekitavaks.

Kas snus on ohutum kui suitsetamine?

Teadlased on tõdenud, et snus on vähem riskantne kui suitsetamine või mõni muu tubakapõhine toode. Uuringud on näidanud, et snusil on madal hingamisteede haiguste risk, samas kui suitsetamine põhjustab haigusi nagu kopsuvähk, kopsupõletik ja krooniline obstruktiivne kopsuhaigus. Kuuest Rootsi, Norra, Taani ja Soome uuringust selgus, et nikotiinipadjad ei kujuta endast suurt terviseriski, sest need on suitsu- ja põlemisvabad. 

Mitmed riigid on toote tarbimist hakanud heaks kiitma pärast aastatepikkust kõrvalmõjude uurimist. Nikotiinipadjad pakuvad ka ohutut alternatiivi inimestele, kes proovivad suitsetamisest loobuda. Taastusravi läbivad endised suitsetajad tunnevad sageli tugevat soovi midagi suhu pista, mistõttu paljud ravikeskused soovitavad tahtmise ületamiseks kasutada nikotiinipadjakesi. Snus vabastab nikotiini, mida leidub ka tubakas, ning on vähem kahjulik või sõltuvust tekitav kui tubaka närimine või suitsetamine. Seetõttu on nikotiinipadjad parem alternatiiv suitsetamisele.

Mida ütlevad uuringud snusi kohta?

Tänapäeva uuringud on näidanud, et inimesed, kes ei saa suitsetamisest loobuda, leiavad mõne snusi brändi abil puhul tervislikuma võimaluse. Kindlasti ei ole snus nii tervislik kui üldse mitte tubakat tarbida, kuid vähemalt üks uuring on näidanud, et snusi kasutavate inimeste kopsuvähi risk on võrreldav nendega, kes tubakat üldse ei kasuta. Rootsis on Euroopa madalaim kopsuvähki või mis tahes muu tubakaga seotud suremus. Mõned teadlased on väitnud, et suitsetamisest loobujate ja snusile üle läinud inimeste eeldatav eluiga on võrreldav. Juhtivas ajakirjas The Lancet avaldatud uuringus on soovitatud tühistada snusi müügikeeld Euroopa riikides, kus see on keelatud. Uuringust selgus, et suitsetajatel, kes läksid pärast suitsetamisest loobumist üle nikotiinipatjade tarbimisele, ja tubakatarbijatel, kes kasutasid ainult snusi, kogevad vähem tervisemõjusid võrreldes suitsetajatega.