Apple’il on kulutamiseks 178 miljonit dollarit sularaha

Unustage väikesed rahasummad, Apple’i tegevjuhil Tim Cookil on hiiglaslik rahamure. Apple omab 178 miljardit dollarit sularaha. Jah, suur osa sellest asub välismaal ja mingi osa rahast on “turustatavates vahendites”, kuid neid on võimalik väga kiiresti rahaks teha. Ja 2014. aasta 4. kvartal oli Apple’ile läbi ajaloo kõige kasumlikum.

Mida peaks Apple siis selle rahaga peale hakkama? Loomulikult kulutama uuringute ja arenduse peale, aktsiaid tagasi ostma, jagama dividende ja tegema mõned väiksemad ostud- teiste sõnadega standardseid asju.

Mis siis saaks, kui Apple aga selle rahaga midagi julget ette võtaks? Lihtsalt spekulerimiseks on siin nimekiri firmadest, mida Apple osta võiks ja raha jääks ülegi:

  • Disney: Apple’i ja Miki loojad on olnud partnerid juba aastaid. Miks mitte teha asi ametlikuks? Disney hetke turuväärtus on 160 miljardit dollarit. iPhonest võiks saada järgmise kangelastefilmi ametlik telefon. Apple võiks kujundada tehnoloogiliselt kõrgetasemelised uued Star Warsi valgusmõõgad.
  • Amazon ja Netflix: Apple suudaks vallutada internetis olevate videode turu, ostes Amazoni ja Netflixi. Amazoni väärtuseks on 142,7 miljardit ja Netfilixil “vaid” 27,1 miljardit dollarit. Ja samas oleks ka võimalus rünnata e-kaubanduse turgu, sulgedes Amazoni lehe ja tehes Apple’i oma.
  • IBM: IBM-il on olnud viimastel aastatel rasked ajad. IBM on nüüd väärt 152 miljardit dollarit. Ta tegeleb iPadide müügiga suurklientidele, miks on Apple’il vahendajat vaja? Ja pealegi Apple’i Siri ja IBM-i Watsoni abiellumine oleks väga armas.
  • Uber ja Tesla: Uudised iCarist kerkivad aeg-ajalt esile. Miks mitte osta Tesla ja Uber ja hakata ruttu tarku autosid tootma? Tesla väärtus on 25 miljardit dollarit, pärast finantsskeemitamist on Uberi väärtus 40 miljardit dollarit. Apple peaks ruttu tegutsema.

Need on ainult mõned võimalused, kuidas sularahast vabaneda. Võiks ju osta Visa või Mastercardi (mõlemat ei suudaks osta ka Apple), et parandada oma finantsteenuseid. Võiks ju osta Ameerika Panga, samal põhjusel. Uute nutikellade arendamiseks võiks osta hoopis kuulsad kellafirmad LVMH-i, Swatch-i, Fossili ja Movado.

Kahjuks ei suuda Apple osta Facebooki, et parandada oma sotsiaalvõrgustikku, sest Facebook on väärt 213 miljardit dollarit, veel ei suuda. Aga ta võiks osta Twitteri, LinkedIn-i, Snapchati ja Pinteresti, kõik kokku maksaks vaid 66 miljardit dollarit.

Need hinnad sisaldavad vaid hetkelist turuhinda ega peegelda kogu summat, mida nende ostuks vaja.

Ka üks turundusanalüütik Howard Silverblatt Standard & Poorist pakkus, mida Apple selle rahaga teha võiks. Jagades raha 320 miljonile ameeriklasele, saaks igaüks 556 dollarit. Seda on umbes samapalju, kui ameeriklased tänu langevatele hindadele kütuse pealt kokku hoiavad.

Muidugi kui Apple seda teeks, oleks Apple’i juhil Tim Cookil võimalus presidendiks saada.